Tímto článkem bych chtěla ukázat především mužům, že i ve světě žen je možné najít logiku. Vím, jak jsou muži někdy zmatení z chování žen, z jejich proměnlivosti, z jejich emocí, a někdy rezignují na partnerský život s tím, že těm ženských zkrátka nerozumí a je pro ně nadlidský výkon život s ženou ustát. Což je velká škoda, a pokud se mi tímto článkem podaří vnést do našeho světa trochu světla, budu jenom ráda.
Mým cílem je zjednodušit pohled na ženy a najít u něčeho tak složitého a neuchopitelného, jako je žena, určité zákonitosti, které se opakují.
Inspirací k tomuto článku mi je právě vydaná kniha Dany-Sofie Šlancarové a Erika Huttera Návod na ženy aneb průvodce moderního muže po nevyzpytatelném světě žen.
Základem je to, že jako ženy jsme cyklické a opakují se nám určité fáze každý měsíc v závislosti našem menstruačním cyklu.
V zásadě se dá měsíc rozdělit do čtyř období o cca týdenních fázích. V každé fázi jsme jiné, máme jiné zesílené schopnosti, jinou energii, jiné pocity a potřebujeme k vnitřnímu klidu něco jiného.
Sama o své cykličnosti vím zhruba čtyři roky a nepřestává mě fascinovat obrovská moudrost, která z těchto znalostí plyne.
Pokud se o této proměnlivosti dozví více mužů i žen, přispěje to obrovskou měrou ke zlepšení vztahů mezi muži a ženami. A o to mi jde.
Moc se mi líbí shrnutí pro muže v tabulkové formě: co dělat, a co nedělat.
A protože takovou nejvýraznější fází, kterou si uvědomuje většina žen i mužů, kteří s nimi žijí, je premenstruační – pokud tedy žena nebere hormonální antikoncepci, která celkové prožívání ženy výrazně utlumuje – uvedu zde tabulku právě této fáze.
• využívat její kreativitu a intuici,
• dát jí čas a prostor pro sebe sama,
• dávat jí najevo, že ji přijímáte i protivnou a unavenou,
• chodit s ní do přírody,
• připomínat jí, že má odpočívat.
• nic neřešit, nic neřešit, nic neřešit,
• nebrat si ženské emoce osobně,
• nebrat si ženskou kritiku osobně,
• nebrat si ženský pláč osobně,
• nenutit ženu k vysokým výkonům,
• nezahlcovat ji úkoly,
• nenutit ji být extrovertní, když nechce,
• nebránit jí v úklidu
A s tímto naprosto souhlasím. A co vy, ženy? Pokud se k vám bude takto chovat muž, určitě to oceníte, že?
A teď ještě ve zkratce základní charakteristiky ostatních fází a k tomu to, na co se v této fázi těším já.
Já se nejvíce těším na pozitivní náladu, schopnost zařídit spoustu věcí, potřebuji pohyb – těším se na kolo.
V této fázi si užívám péči o druhé, děti i klienty. Jsem ráda mezi lidmi a daří se mi domluvit vše, co potřebuji, k oboustranné spokojenosti.
V této fázi se soustředím na úklid, a jsem v něm velmi pečlivá (bohužel to tak vyžaduji i od dětí) a vytvářím nové texty a nové produkty.
V této fázi po krátkém odpočinku už nabírám sílu dynamické fáze.
Tak toto je pouze hodně zkrácený náhled na naši cykličnost. Pokud se budete chtít dozvědět více, kupte si knihu nebo e-book, kde najdete podrobné popisy jednotlivých fází, doporučení, co dělat, a co nedělat. Ale i další hodnotné informace k sexu v jednotlivých fázích, ke komunikaci mezi muži a ženami či tématu antikoncepce.
Seznámíte-li se již teď s fungováním ženy, budete mít ve vztahu velký náskok a partnerka vás bude za vaše chápavé a vstřícné chování milovat.
A ženy, pokud o své cykličnosti slyšíte poprvé, pak právě teď je čas se v rámci svého sebepoznání o toto téma zajímat hlouběji. Stojí to za to.